Hem > Nyheter > Innehåll

Humic Acid Chemical

Aug 10, 2017

Mjölksyra är resterna av djur och växter. Humic Acid är främst rester av växter genom sönderdelning och omvandling av mikroorganismer, myrsyra samt en rad komplexa processer av jordens kemiska reaktioner och ackumulering av en klass av organiska ämnen . Den består av aromatisk grupp och dess många funktionella grupper av organiska syror, med god fysiologisk aktivitet och absorption, komplexbildning, humic acid exchange och andra funktioner. Huvudelementen i huminsyra består av kol, väte, syre, kväve och svavel, vilket är ett slags polyvalent fenolisk aromatisk förening och kväveförening.

Den distribueras i stor utsträckning i lågkvalitativt kol, jord, vattensediment, gödsel från myrsyra, organisk gödsel, växt- och djurrester etc. Jorden som vi ofta ser är svart, den är högsta huminsyrahalten (30 ~ 80%) i lågkolig kol (kolväte, brunkol, torv), följt av organisk kompost (ca 5 ~ 20%), eftersom den innehåller myrsyra (jorden med mindre huminsyra är gul). Regenerering av huminsyra kan bildas genom artificiell oxidation (t.ex. genom luft, ozon eller salpetersyra).

Enligt löslighet och färgklassificering i lösningsmedel, kan Humic Acid delas upp i tre komponenter: ① löslig i aceton eller etanol kallas brun huminsyra; ② olöslig i aceton kallas svart huminsyra; den del av ③ som är löslig i vatten eller utspädd syra kallas fulvinsyra som används i jordbruket som jordbruksadditiv för näringsämnen, rötning och stark rotgödselmedelstillsats, markförstärkningsmedel, växtskyddsmedel för huminsyra, bindemedel för gödningsmedel, köldresistent medel, torka resistent medel, sammansatt gödningsmedel synergist och så vidare, med kväve, fosfor, kalium och andra delar av huminsyra gödselmedel, Humic Acid med gödselmedel effektivitet, förbättrad mark, Stimulera tillväxten av grödor, förbättra kvaliteten på jordbruksprodukter och andra funktioner . Humic acid magnesium, Humic Acid Humic Acid Zinc, Humic Acid urea järn har den goda effekten på jord magnesiummagnet, majs zinkbrist och fruktträd järnbrist, som kan förbättra effektiviteten och hämma rester, och den humana syran natrium är effektivt vid behandling av äppelträdsjuka.

Bredbildande växttillväxtregulatorer som främjar utvecklingen av växter i synnerhet kan korrekt styra öppningen av Leaf stomata, minska transpiration och spela en viktig roll i torkmotstånd, förbättra förstärkningen, öka produktionen och förbättra kvaliteten, Humic Acid the Huvudapplikationer av vete, Humic Acid majs, sötpotatis, hirs, ris, bomull, jordnötter, våldtäkt, tobak, mullbär, frukter, grönsaker etc., och några av de icke-alkaliska pesticiderna blandas och ofta synergistisk synergism.

Lågklorjoner i svavelbaserade gödningsmedel, Humic Acid, den nationella standarden är mindre än 3%, och innehåller ett stort antal svavelelement, kan effektivt förbättra markens svavelbristsymptom. Klorbaserade föreningens gödningsmedel innehåller ett stort antal klorelement, vilket har negativa effekter på vissa grödor. Urea (n-amidkväve) urea i jorden genom markens mikrobiella utsöndring av ureas effekt, hydrolys till ammoniumkarbonat eller ammoniumbikarbonat när vattnet är lämpligt, ju högre temperatur desto snabbare hydrolysen transporteras till ammoniumkarbonat desto snabbare Gödningsmedlets effektivitet är desto snabbare är huminsyraammoniumkarbonatet väldigt instabilt. Därför bör man, när man applicerar föreningens gödningsmedel, täcka för att förhindra förlust av kväve.

Kloridjonhalten i den svavelbaserade föreningens gödningsmedel är mycket låg, klorjonerna avlägsnas under produktionsprocessen och klorjoner avlägsnas inte i produktionsprocessen, Humic Acid som är skadligt för de kloravvisande grödorna. Därför innehåller produkten ett stort antal klorelement; Vid tillverkningsprocessen framställs den urea-gjorda smälta urinen eller den smälta urinen av den fasta karbamiduppvärmningen i uppslamning med kaliumklorid eller kaliumsulfat.